19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Uşak’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Uşak’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı'nda tören düzenlendi.
15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda yapılan törene, Vali Salim Demir, Milletvekili İsmail Güneş, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz,  protokol üyeleri, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Uşak Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı İsmail Soyöz  konuşma yaptı. 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanındaki tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerle sona erdi.
Tören sonrası Vali Salim Demir, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Uşak Şube Başkanlığı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Uşak Şube Başkanlığı ve Uşak Şehit Aileleri Yardımlaşma ve İnsan Hakları Derneği Başkanlığını ziyaret etti.

Ziyaretlerin ardından Vali Salim Demir ve eşi Nezahat Demir hanımefendinin ev sahipliğinde, İlimizdeki Şehit Aileleri, Gaziler ve Yakınları  ile protokol üyeleri düzenlenen yemek programında bir araya geldi.
Kur’an tilaveti ve edilen dualarla başlayan yemek programında bir konuşma yapan Vali Salim Demir, "Devletimizin ve milletimizin bekası için canlarını feda etmek üzerine yola çıkan gazilerimiz ve şehitlerimiz bizim baş tacımızdır, bizim en kıymetlimizdir. Tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz nezdinde burada bulunan ve bulunmayan gazilerimizi ve şehit ailelerimizi hürmetle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Devletlerin büyüklüğü, kendisine hizmet edenlere verdiği değerle ölçülür. Bu anlamda Devletimiz ve hükümetlerimiz, özellikle son 16 yılda hem şehit ailelerimize hem de Gazilerimize sosyal haklar ve imkanlar anlamında, değer ve itibar verme anlamında çok ciddi merhaleler kat etti.

Gazilerimize ve şehit ailelerimize biz, çok kez ziyaretlerde bulunuyoruz ve bulunmaya devam edeceğiz. Bu ziyaretlerde  gazilerimize ve şehit ailelerimize şükranlarımızı sunmanın yanında, onların varsa taleplerini dinleyip, taleplerin çözümü için gereken adımları atıyoruz. Devletin tüm kurumlarıyla ve milletimizle bir ve beraber olarak,  kanları ve canlarıyla bize bu vatanı armağan ve emanet eden tüm şehit ailelerimize ve tüm gazilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz.
 
19 Eylül Gaziler günü, hepinizin bildiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ‘Gazilik’ unvanı ve ‘Mareşallik’ rütbesinin verildiği gündür.  Türkiye Büyük Millet Meclisi bu ünvanı,  Kurtuluş Savaşı'nda canıyla kanıyla mücadele eden tüm gazilerimiz ve şehitlerimiz adına Mustafa Kemal Atatürk'e vermiştir.
O günden bu yana Devletimiz için hep beraber el birliği ile çalıştık, bundan sonra da çalışacağız.  Nitekim en son 15 Temmuz'da milletimiz güvenlik güçlerimizle birlikte Vatanımıza kast eden hainlere karşı, el elbirliğiyle,  gönül birliğiyle cansiperane mücadele ederek, gerekli dersi vermiştir.  Bundan sonra da vatanımız ve milletimize kasteden kim olursa olsun derslerini vermeye devam edeceğiz. Ülkemizin jeo stratejik konumu çok önemli, bu nedenle emperyalist güçlerin ülkemiz üzerinde oynamakta oldukları oyunlar, bitmek bilmemektedir.  Atalarımızın ‘su uyur, düşman uyumaz’ sözünü bir an olsun aklımızdan çıkarmayarak Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olarak, bu milletin fertleri olarak her an daima uyanık ve diri olmamız; bir ve beraber olarak ülkemizi çok daha ileri seviyelere taşımamız gerekir.. Böylelikle, bu ülkeyi bize emanet eden şehitlerimize ve gazilerimize layık olup, onlara en güzel şekilde şükranlarımızı sunmuş oluruz. 

Ülkemizin her karış toprağı için şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimize ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimize Allah'tan rahmet diliyor, hayatta olan Gazilerimizin Gaziler gününü kutluyor,  şükranlarımızı arz ediyorum.” dedi. 
Yemek programının ardından, gaziler ve engelli vatandaşların ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere Uşak İl Özel İdaresi tarafından satın alınan engelliler için özel olarak tasarlanan minibüs basın mensupları ve davetlilere tanıtılıp, hizmete sunuldu.