Valimiz Sayın Salim Demir, “Engellilerimizin topluma üretken bireyler olarak katılımı ve istihdamında güzel gelişmeler kaydedilmektedir”

Valimiz Sayın Salim Demir, 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Peltek ve çeşitli engel gruplarından oluşan engellileri makamında kabul ederek haftalarını kutladı. 

Her insanın bir engelli adayı olduğuna dikkat çeken Vali Salim Demir “Engellilik gerçekleşmişse, fiili bir durumsa artık buna göre engellimizin hayatını kolaylaştıracak tedbirleri almalıyız. Devletimiz bu çerçevede gerçekleştirdiği önemli çalışmalarla engellilerin her geçen gün hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri için önemli imkânlar sağlamaktadır” dedi. 

Vali Salim Demir konuşmasına şöyle devam etti, “Engellilerimizin topluma üretken bireyler olarak katılımı ve istihdamında güzel gelişmeler kaydedilmektedir. Toplumda engellilerimize karşı hassasiyetin sürekli canlı tutulması amacıyla Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulmakta, kamu spotları ve çeşitli yayınlarla bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri devam etmektedir. Engelliliğin bir tercih değil hayatın güç bir imtihanı olduğu şuuruyla, engellilerimizin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırılması hususunda üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getirmek, engelleri birlikte aşmak üzere el birliği yapmak insan olarak sergileyebileceğimiz en ulvi davranışlardandır. Bu vesile ile tüm engellilerimize ve ailelerine hayatlarını rahatlıkla idame ettirilebilmeleri için kolaylıklar, sağlık ve esenlikler dilerim.”  

Yaptığı açıklamanın ardından Vali Salim Demir, kabul sırasında temsil ettikleri dernekler adına engellilerin yaşadığı sıkıntıları ve taleplerini aldı. 
 
Engelliler Haftası kapsamında 10 Mayıs Perşembe günü İl Müdürlüğümüze bağlı Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan engellilerimiz ile beraber Bando eşliğinde Kortej  Yürüyüşü  ve ardından Çelenk sunumu yapıldı. 1 Eylül stadyumunda Gençlik Spor Bahar Şenliği etkinliklerine katılım sağlandı.
11 Mayıs Cuma günü engellilerimizle birlikte Anıttepe de  Uçurtma Şenliği düzenlendi. 14 Mayıs Pazartesi günü içinde Sergi, Benim Dünyam film gösterimi ve Halil BESCİOĞLU Konseri düzenlendi.